Jakie schorzenia obejmuje endokrynologia?

na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem

Jakie schorzenia obejmuje endokrynologia?

Co świadczy o problemach z hormonami?

Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego i jej ewentualnymi zaburzeniami. Ze względu na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem mogą mieć kłopoty z postawieniem jednoznacznej diagnozy. Najczęściej jednak przyczyną złego samopoczucia pacjenta jest tarczyca, a dokładnie jej nadczynność lub niedoczynność. W przypadku uczucia ciągłego chłodu, zaburzeń masy ciała, czy wytrzeszczu oczu konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomy te wskazują na nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi, ale jednoznaczną diagnozę może postawić tylko endokrynolog.


Z dzieckiem do endokrynologa

Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą powodować wiele objawów. Na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci? Sygnałem alarmowym z pewnością jest nieodpowiedni dla wieku wzrost córki lub syna ? jeśli potomek jest znacznie niższy od swoich rówieśników, albo przeciwnie ? przewyższa ich o głowę, należy sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy u endokrynologa. Niepokojącym objawem jest również powiększenie się gruczołów piersiowych u dziewczynek będących znacznie przed wiekiem dojrzewania, a także nadmierne tycie bez wyraźnych powodów, łysienie, senność, zmienność nastroju, czy nagłe pogorszenie się wyników w nauce. Wszystkie objawy tego typu warto skonsultować ze specjalistą ? endokrynolog przeprowadzi odpowiednie badania i wystawi jednoznaczną diagnozę.


Pomoc psychiatryczna dla dzieci będących ofiarami wypadków samochodowych

Zdarza się, że dzieci, które uczestniczyły w wypadku drogowym potrzebują leczenia ortopedycznego oraz psychiatrycznego. Takie leczenie może być trudne i długotrwałe, a przez to wymagać również odbywania prywatnych wizyt lekarskich. W czasie wypadków drogowych dzieci mogą ulegać różnym urazom, które dopiero z czasem okazują się naprawdę poważne i wymagające podjęcia długotrwałej rehabilitacji zwłaszcza, kiedy dochodzi do nich w okresie intensywnego wzrostu dziecka. Wiele dzieci w trakcie wypadków samochodowych doznaje również silnego wstrząsu psychicznego, z którym nie może sobie poradzić bez odpowiedniej terapii, a nawet leczenia farmakologicznego. Najlepiej jest, kiedy takie dzieci trafiają od razu do dziecięcych terapeutów i ortopedów.