Po co nam taksówki

TAXI, autobus czy pociąg?O środkach transportu w miastach można napisać wiele- i dobrego i złego. Pociągi, tramwaje, autobusy czy taksówki: każdy ma swoje...wady i zalety. Będąc w obcym nam mieście załatwiając sprawy biznesowe nie

Po co nam taksówki Kiedy jesteśmy w obcym miejscu i chcemy się dostać na konkretną ulicę- co robimy? Najczęściej wzywamy taksówkę, na przykład . Zachęcam do przeczytania artykułu na temat taksówek.

Co wybrać? TAXI, autobus czy pociąg?

O środkach transportu w miastach można napisać wiele- i dobrego i złego. Pociągi, tramwaje, autobusy czy taksówki: każdy ma swoje...wady i zalety. Będąc w obcym nam mieście załatwiając sprawy biznesowe nie zawsze opłaca się zapewnienie sobie transportu własnego- warto wtedy skorzystać z usług firm taksówkarskich.

Taksówka dowiezie nas na wskazany adres najszybszą możliwą trasą, a koszt takiego przejazdu nie pociągnie nas zbytnio po kieszeni. Dodatkowo nie będziemy musieli się martwic o miejsca parkingowe.


Dlaczego ludzie rezygnują z komunikacji miejskiej

Coraz więcej ludzi ma swoje samochody, często każdy członek rodziny ma swój- co daje nam około 2-3 aut na rodzinę. Dlatego komunikacja miejska odnotowuje spadki w przewozach pasażerów (w ciągu ostatnich lat nawet o 8 tys. mniej w stosunku do lat poprzednich).

Sytuacja raczej nie ulegnie poprawie, jeżeli komunikacja miejsca dalej będzie wypadała tak niekorzystnie. Często brakuje połączeń lub nie są wystarczająco często. Dlatego ludzie decydują się raczej na własne auto, taksówkę czy podwózkę przez znajomych czy też rodzinę. Jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie problemu w przedostaniu się z miejsca na miejsce.


Co to jest taksometr

Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr


Taksówka zbiorowa

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy - taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka_zbiorowa


Czy taksometry są potrzebne

Taksometry są wymagane w Polsce i mają być włączane przy każdym kursie taksówką. Nie może być sytuacji w której taksówkarz nie włączy taksometru i weźmie od nas pieniądze. Ponadto powinniśmy po zakończeniu kursu dostać paragon, na którym powinna widnieć zapłacona przez nas cena za przejazd.

Oczywiście z tym bywa różnie, wielu taksówkarzy po prostu nie uruchamia taksometru i kasują na ?gębę? za przejazd. Nie mają wtedy udowodnionego zysku przez taksometr i w efekcie odprowadzają mniej podatku. Jednak można natknąć się na kontrole i takie postępowanie jest surowo karane.


Awaria na trasie

Wyobraźmy sobie, że jedziemy pociągiem czy PKS'em i w wyniku awarii nie możemy dostać się w miejsce docelowe. Co wtedy? Większość ludzi czekałaby na transport zastępczy, który jednak nie zawsze dociera na czas. Jeżeli mamy umówione spotkanie to już jest ryzyko, że nie zdążymy.

Wtedy prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że warto wezwać taksówkę. Co generalnie jest tak naprawdę jedyną opcją, żeby zdążyć dotrzeć na miejsce na czas. Co ciekawe możemy później próbować odzyskać pieniądze wydane na taksówkę od przewoźnika, jednak dokładnie o tym napiszę przy okazji.