Plotery, frezarki i inne narzędzia

t parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce. Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty roboc

Plotery, frezarki i inne narzędzia

BHP przy ploterach frezujących

Uwaga! To bardzo ważne. Frezarka, blok, odciąg... wszystko bardzo dobrze, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o człowieku i jego bezpieczeństwie. Jest parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce.

Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty robocze z metalowymi noskami i grube rękawice. Mając to na sobie, jesteśmy w stanie przetrwać nieuniknione wypadki i ciągły hałas pracującej frezarki.

Ponadto, ważnym jest aby kontrolować to co i jak się robi. Gdy maszyna zatnie się na kawałku metalu, nie wyciągamy go gołymi rękami. Przy każdej awarii maszyny, przerywamy jej działanie. Gdy usterka dotyczy jej wewnętrznych mechanizmów, ponad to wyłączamy ją i odłączamy od zasilania. Miejmy to zawsze na uwadze, nasze kończyny niestety nie odrastają a model można wykonać ponownie.


Aluminium - frezowanie i obróbka

Próbując uzyskać pożądany kształt z bryły aluminium, należy brać pod uwagę parę czynników, które wpływają na końcowy efekt naszego obrabiania. Gdy w grę wchodzi szybkoobrotowe ostrze, bryła metalu i chęć uzyskania dokładności do milimetra, warto podchodzić do sprawy na spokojnie.

Dobór końcówki frezującej, może zaważyć na tym, czy obróbka skończy się porażką czy sukcesem. Musimy uwzględnić prędkość naszej obrabiarki i dobrać ostrza pod instrukcje programu, tak by były w stanie skrawać odpowiedni pasma.

Ponadto, program musi uwzględniać możliwość przegrzania głowicy, jak również zdolności odciągu wiórów - lub jego braku, i robić odpowiednie przerwy w obróbce.

Gdy zadbamy o wszystkie te rzeczy, możemy być niemal pewnie że efekt końcowy będzie idealny.


Obrabiarki nie na prąd?

Wytwarzanie narzędzi z metalu nie jest nowym pomysłem, nie jest nawet starym - kwalifikuje się do prehistorii. Jednak gdy okazało się że nie wszystko da się wykuć albo odlać z płynnego surowca, nadszedł czas frezarek.

Patrząc szerzej na to czym jest obrabiarka, dostrzegamy że nawet zwykły pilnik można podciągnąć pod definicję. Jednakże wraz z rewolucją przemysłową, zaszła potrzeba szybszego i dokładniejszego wykonywania elementów o dokładnych wymiarach. Powstawały więc maszyny, które miały jedno zadanie, ale robiły je bardzo dokładnie - np. wiertarki stołowe, którym jedynym celem było wykonywanie pionowych otworów w surowcu, w dokładnie ustalonym miejscu i wiertłem o odpowiedniej średnicy. To dało początek pomysłom aby stworzyć maszyny o większych możliwościach, które wciąż wykonywały by obróbkę materiału z ogromną dokładnością. Stało się to jednak możliwe dopiero z rozwojem technologii komputerowych i odpowiednich sposobów programowania urządzeń.