Ogród z sauną- czy warto?

długich, gorących kąpieli? Balia ogrodowa oferuje to i jeszcze więcej. Największym, ale nie jedynym, plusem balii ogrodowej jest właśnie to, że służy do brania długich, odprężających kąpieli na świeżym powietrzu, pozwalając na um

Ogród z sauną- czy warto? sauny zewnętrzne

Dlaczego warto mieć balię ogrodową?


Jakie płyną zalety z posiadania balii ogrodowej? Czy w ogóle warto inwestować w coś takiego? Zadajmy sobie jedno, podstawowe pytanie ? kto nie lubi długich, gorących kąpieli? Balia ogrodowa oferuje to i jeszcze więcej. Największym, ale nie jedynym, plusem balii ogrodowej jest właśnie to, że służy do brania długich, odprężających kąpieli na świeżym powietrzu, pozwalając na umilenie zimowych wieczorów. Właśnie ? zimowych, ale nie oznacza to wcale, że nie można skorzystać z balii ogrodowej również latem, dlatego że równie dobrze nadaje się na chłodne kąpiele w upalne dni. Dodatkowo korzystanie z takiej formy odpoczynku jest dobre dla zdrowia, gdyż hartuje nasz organizm. Ponadto używanie takiej balii jest niezwykle praktyczne, wystarczy tylko dostęp do wody i odrobina drewna, żeby móc cieszyć się relaksującą kąpielą.


Jak wygląda używanie sauny?


Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepszy rezultat korzystając z sauny powinniśmy się zastosować do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim przed wejściem do pomieszczenia sauny powinniśmy dokładnie umyć i dobrze osuszyć nasze ciało. Ponadto wchodząc do sauny nie należy mieć na sobie żadnych ubrań poza ręcznikiem. Po kilkunastu minutowej sesji, dla początkujących zaleca się nie dłużej niż 10 min, koniecznie trzeba wziąć chłodny prysznic. Można powtórzyć cały zabieg kilka razy, jednak najczęściej poleca się powtarzanie cyklu trzy razy. Przed kolejnym wejściem do sauny powinno się odpocząć 20-30 minut. Dzięki znajomości i zapamiętaniu kilku prostych kroków korzystanie z sauny będzie bezpieczne i przynoszące korzyści.


Co wybrać ? saunę suchą czy parową?


Istnieją różne rodzaje saun, a każda z nich jest rekomendowana dla innych osób. Najczęściej wybieranymi typami saun są parowa oraz sucha. W saunie suchej, inaczej zwanej fińską, temperatura potrafi osiągać wartość do 100 stopni Celsjusza, przy stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 5 do 10%. W odróżnieniu od sauny suchej w saunie parowej, zwaną także łaźnią rzymską, temperatura nie jest aż tak wysoka, bo osiąga ledwie wartość 50-60 stopni. Wilgotność w łaźni rzymskiej jest jednak znacząco wyższa, niż w saunie fińskiej, bo sięga nawet do 60%. Łaźnia rzymska jest szczególnie polecana dla osób zaczynających swoją przygodę z sauną, może być dodatkowo łączona z aromaterapią. Obydwa rodzaje saun poprawiają samopoczucie i mają właściwości prozdrowotne.