O przedszkolu i żłobku

wiąt Bożego Narodzenia. Kolejne święta są bardzo ważnymi wydarzeniami również w ich życiu, ponieważ wówczas otrzymują prezenty, a ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu niż zwykle, ponieważ mogą sobie pozwolić na więcej wolnego.

O przedszkolu i żłobku Twoje dziecko musi iść do przedszkola lub żłobka? Sprawdź tutaj:

Poznawanie świątecznych zwyczajów

Nawet dzieci przedszkolne bardzo dobrze wyczuwają atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kolejne święta są bardzo ważnymi wydarzeniami również w ich życiu, ponieważ wówczas otrzymują prezenty, a ich rodzice spędzają z nimi więcej czasu niż zwykle, ponieważ mogą sobie pozwolić na więcej wolnego. Dlatego przedszkolanki starają się o to, aby również w przedszkolu panowała świąteczna atmosfera i organizują coś w rodzaju przedszkolnej wigilii, na której podawana jest dzieciom do jedzenia jedna z wigilijnych potraw. Staje się to dobrą okazją do porozmawiania z dziećmi na temat świątecznych zwyczajów oraz zaśpiewania z nimi jakiejś kolędy lub piosenki świątecznej. Może się wówczas okazać, że wiele spośród dzieci już zna tę kolędę, a inne będą mogły nauczyć się jej słów.


Dostosowanie menu do indywidualnych potrzeb dzieci

Dzieci przebywają w przedszkolu od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych, a nawet wieczornych, dlatego podawane są im różne posiłki. Zawsze jednak, zanim kuchnia zdecyduje się na serwowanie dzieciom konkretnych posiłków, przeprowadzi wywiad z rodzicami dziecka dotyczący jego upodobań kulinarnych i na tej podstawie będzie się starała przygotowywać najbardziej smaczne dla dzieci posiłki. Na śniadanie podawana może być kromka chleba z dżemem lub kawałkiem dobrej szynki, a do tego herbata lub kakao. Natomiast na pierwsze danie podana zostanie zupa odpowiadająca smakowo większości dzieciom, a po upływie jakiegoś czasu również drugie danie. Dzieciom, które wychodzą ostatnie z przedszkola, podany zostanie również podwieczorek.


Zajęcia z logopedą

Dzieci przedszkolne często borykają się z jakimiś problemami z wyraźną mową. Wprawdzie uważa się, że do pewnego wieku dzieci mają prawo jeszcze mówić niewyraźnie i nie trzeba się tym przejmować, ale są także takie wady wymowy, które powinny być ćwiczone od najmłodszych lat życia, a wówczas dziecko ma szansę na to, że zacznie mówić wyraźnie. Dlatego w przedszkolu zatrudniony jest również logopeda, który prowadzi zajęcia z dziećmi i jeżeli stwierdzi wystąpienie u któregoś dziecka problemów z mową, to może zlecić jego rodzicom wykonywanie regularnych ćwiczeń logopedycznych z dzieckiem. Sam stara się również wykonywać z dziećmi takie ćwiczenia. W przedszkolu organizowane są także zajęcia mające na celu powiększenie zasobu słów używanych przez dziecko.