O ogrodach i ogrodnikach

rośliny w ogrodzie wymaga sporo czasu i wiedzy na temat posiadanych przez nas roślin. Można oczywiście powierzyć ją specjaliście, jednak to generuje koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego o wiele korzystniej jest

O ogrodach i ogrodnikach Ogród to nie tylko kwiaty, czy drzewka owocowe, watro także mieć rośliny typu . Świetnie wypełnią przestrzeń, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są łatwe w pielęgnowaniu.

Dbanie o ogród

Dbanie o rośliny w ogrodzie wymaga sporo czasu i wiedzy na temat posiadanych przez nas roślin. Można oczywiście powierzyć ją specjaliście, jednak to generuje koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego o wiele korzystniej jest zrobić to samemu.

Koszenie trawy i podlewanie roślin to absolutne minimum- poza tym dobrze jest odpowiednio przycinać krzewy i żywopłoty, nawozić i odchwaszczać. W razie potrzeby również odrobaczyć nasze rośliny np. z mszyc. Warto kupić jakąś książę traktującą o temacie ogrodnictwa i trochę się z niej poduczyć na temat dbania o nasze rośliny. Pamiętajmy, że im bardziej zadbany ogród tym lepiej będzie się w nim spędzało ciepłe dni.


Bonsai- geneza

Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł, Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni ? arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai


Jesień w ogrodzie

Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być , krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.

Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.