Najczęstsze trasy dla taksówek

. Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej poczty dla Maksymiliana II. Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określaj

Najczęstsze trasy dla taksówek

O taksówkarzu w Wikipedii

Taksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką.

Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej poczty dla Maksymiliana II.

Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów:

ukończenie szkolenia (kursu),
kwalifikacji zdrowotnych (ogólnych),
pozytywnych badań psychotechnicznych,
zdania egzaminu z zakresu wykonywania transportu drogowego taksówką

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówkarz


Środki transportu, dzięki którym możemy tanio podróżować

W zależności od dystansu, jaki dzieli nas od upragnionego miejsca, mogą być polecane zupełnie inne środki transportu. Jeśli chodzi o transport miejski, to bardzo ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z taxi. Chociaż do niedawna taksówki były uważane za luksusową, niedostępną dla zwykłych, średnio zarabiających obywateli, formą transportu, to w ostatnich latach uległo to znaczącej zmianie.

Dzisiaj przejazdy taksówkami są już o wiele tańsze, a w niektórych przypadkach wręcz porównywalne co do kosztów poniesionych na przykład z tytułu transportu koleją. Oczywiście, przed wybraniem się w podróż warto przeanalizować, która forma transportu jest dla nas najbardziej opłacalna, aby nie wydać zbyt dużo z tytułu podróży.


Kwestia taksometru w Wikipedii

Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.

System pojedynczy naliczania opłaty S (ang. Single Application of Tariff).

Opłata naliczana jest z wykorzystaniem taryfy drogowej albo taryfy czasowej w zależności od prędkości z jaką porusza się taksówka w porównaniu do prędkości granicznej równej ilorazowi wartości taryfy czasowej przez wartość taryfy drogowej. Dla prędkości taksówki większej od prędkości granicznej opłata jest naliczana z drogi a w przeciwnym przypadku z czasu. System ten jest obecnie użytkowany w Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr