Budowa okiem geodety

ównie pomiarami punktów i nanoszeniem ich na mapki geodezyjne. W dużym skrócie na tym właśnie polega ich praca. Geodeci pracują na skomplikowanych urządzeniach pomiarowych (tachimetry) oraz muszą obliczać za pomocą skomplikowan

Budowa okiem geodety

Co robią i jak wykonują swoją pracę geodeci?

Geodezja to dość szeroki temat zajęć i prac wykonywanych głównie przy nieruchomościach i budowach np. dróg i mostów. geodezji zajmują się głównie pomiarami punktów i nanoszeniem ich na mapki geodezyjne. W dużym skrócie na tym właśnie polega ich praca.

Geodeci pracują na skomplikowanych urządzeniach pomiarowych (tachimetry) oraz muszą obliczać za pomocą skomplikowanych wzorów położenie tych punktów na mapie. Wynikiem ich prac są zazwyczaj mapki do celów projektowych, mapki wysokościowe oraz sytuacyjno-wysokościowe. Na ich podstawie rozpoczyna się budowę drogi czy nieruchomości albo przedstawia daną sytuację w urzędzie miasta lub inżynierom jeszcze przed realizacją projektu.


Rodzaje miernictwa z Wikipedii

Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.

Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.

Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo


Geoinformatyka - Wikipedia

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka