Artykuł o fotowoltaice

nia z odnawialnych źródeł energii. Tradycyjne wykorzystywane zasoby do wytwarzania energii elektrycznej powoli się kończą, a wymyślone niegdyś technologie nie pasują do obecnych warunków gospodarczych. Nic więc dziwnego, że techno

Artykuł o fotowoltaice

Jakie są najpopularniejsze odnawialne źródła energii?

W ostatnich kilkunastu latach społeczeństwa są coraz bardziej świadome, że istnieje coraz większa potrzeba korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tradycyjne wykorzystywane zasoby do wytwarzania energii elektrycznej powoli się kończą, a wymyślone niegdyś technologie nie pasują do obecnych warunków gospodarczych. Nic więc dziwnego, że technologie zajmujące się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii stają się coraz bardziej popularne. Do takich odnawialnych źródeł należą przede wszystkim wiatr i Słońce, które jest bardzo cennym źródłem energii słonecznej, którą można przetworzyć na prąd. W wielu krajach powstają specjalne fermy wiatrowe i fotowoltaiczne, dzięki którym całe ośrodki miejskie mogą czerpać energię.


Plusy energii odnawialnej

Największą zaletą energii odnawialnej jest niewątpliwie troska o środowisko towarzysząca wytwarzaniu tego rodzaju energii. Dzięki czerpaniu energii ze Słońca czy wiatru nie tylko nie powodujemy, że zasoby takich kopalin, jak węgiel kamienny się kończą, ale także nie emitujemy do atmosfery zanieczyszczeń, które mogą być bardzo groźne dla przyszłych pokoleń. Wykorzystując odnawialne źródła energii dbamy więc o naszych potomnych. Co więcej, instalacje takie, jak panele słoneczne są coraz mniej kosztowne, a ich używanie jest tańsze w eksploatacji o wiele niż korzystanie z tradycyjnych źródeł wytwarzania energii. Nic więc dziwnego, że te nowoczesne rozwiązania cieszą się coraz większym uznaniem.


Historia centralnego ogrzewania słonecznego

Szwecja odegrała ważną rolę w rozwoju na dużą skalę ogrzewania słonecznego. Według danych (Dalenbäck, J. O., 1993), pierwsze kroki zostały wykonane na początku lat siedemdziesiątych w Linköping, Szwecja. Zachęcona tymi pracami Finlandia zbudowała swój pierwszy zakład w Kerava, w Holandii wybudowano pierwszy zakład w Groningen. Zakłady te zostały opisane w raporcie Międzynarodowej agencji energii (Dalenbäck, J. O., 1990). Należy pamiętać, że zakłady te posiadają magazyny do przechowywania ciepła na duża skalę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie_s%C5%82oneczne